عوامل موثر بر قیمت بیت کوین را بشناسید

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

امسال خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی و رمز پایه، شاید بتوان گفت به اوج ترین نقطه‌ی خود در عمر خود رسید و صدر تمامی اخبار را تصاحب کرد. در مجموع از ابتدای سال این ارز دیجیتال شاهد رشد بیش از ۵۴۶ درصدی بوده است. اما عوامل موثر بر قیمت بیت کوین چیست؟ این وسط چه عواملی به این رشد قیمت و یا برعکس، افت قیمت تاثیر می‌گذارد؟ چگونه می‌توان حباب بودن این افزایش قیمت‌ها را تشخیص داد؟

با بست کوین همراه باشید تا عوامل موثر بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین چیست؟

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین
عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

تحقیقاتی که بر روی بیت کوین انجام شده است نشان‌دهنده‌ی تاثیر چهار عامل مهم در قیمت بیت کوین است که در ادامه‌ی مطلب به ان‌ها اشاره خواهیم کرد.

ریسک سیاسی، عامل مهم در قیمت بیت کوین

ریسک سیاسی یکی از عوامل موثر بر قیمت بیت‌کوین است به طوری که ریسک سیاسی در پیرامون ارز‌های ملی می‌تواند بر قیمت بیت‌کوین تاثیر بگذارد. چون مردم از بیت کوین معمولا یا برای امنیت در برابر نوسانات واحد پولی خاص و معین از آن استفاده می‌کنند و یا نیاز دارند مقدار زیادی از ارزش یک ارز انتقال و تراکنش پیدا کند.

در سال ۲۰۱۵ که بحران اقصادی در کشور یونان اتفاق افتاد و رخ داد، گزارش‌هایی مبنی بر افزایش قیمت خرید بیت‌کوین توسط شهرنشینان یونان که خواستار حفاظت از ارزش ثروت‌هایشان به گوش رسید. اما این فکر به نظر نمی‌رسید که صحیح و دلیل کافی بوده و باعث افزایش قیمت بیت‌کوین در بازار جهانی شود و همانطورهم شد و در آن زمان تقریباً قیمت بیت کوین ثابت ماند.

تقریباً در زمان ۲۰ ام ماه می ۲۰۱۶، ارزش پوند در جهان کاهش پیدا کرد و تقریبا تا ۲۵ ژانویه بیشتر از ۱۰ درصد از ارزش پوند کاهش یافت. اما در همان زمان قیمت بیت‌کوین حدود ۶۵ درصد افزایش قیمت داشت و از ۳۰۲ پوند به ۵۲۰ پوند افزایش یافت.

علاقه بیش از اندازه آسیایی‌ها

شاید فکر کنید کره جنوبی و چین برای معامله بیت کوین مانع ایجاد کرده‌اند، نباید زیاد انتظار سرمایه گذاری از منطقه آسیا داشت، اما این تحریما‌ها و قانون‌های مانع، سبب کاهش علاقه سرمایه‌گذارها به بیت کوین نشده است!

بنا به گزارش‌های مختلف که همگی به یک نتیجه مشترک اشاره داشتند، سرمایه‌گذارها در این دو کشور مبالغ هنگفتی را روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در واقع همین حالا بیت کوین‌هایی که از طریق وب‌سایت (OKCoin) در چین معامله می‌شوند، از مرز ۶۰۰۰ دلار عبور کرده‌اند.

قوانین کره جنوبی سبب محدودیت در میزان معامله ارزهای رمزپایه و تقاضای بازار شده است. نتیجه این اقدامات سبب شده که آسیا تبدیل به بزرگ‌ترین بازار اتریوم شود. همچنین تقاضا از طرف ژاپن که امسال معامله بیت کوین را قانونی اعلام کرده، سبب افزایش قیمت‌ها شده است.

خلاصه که به هیچ وجه نباید از تاثیر مستقیم میزان تقاضا و علاقه سرمایه‌داران چشم پوشی کرد، در هر جای این کره‌ی خاکی…

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین
عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

اقدامات قانونی موثر بر قیمت بیت کوین

افرادی که در کشورهای سراسر جهان قانون‌گذار  هستند با رشد بیت‌کوین مجبور به مهار کردن این رشد شدند. به عنوان مثال، آنها باید در مورد مواجهه بیت کوین با سیستم مالیاتی و یا اینکه اعمال چه مقرراتی در استفاده از آن لازم است، تصمیم بگیرند.

دو رویداد ویژه در تاریخ بیت‌کوین باعث شد قیمت بی‌کوین افزایش یابد:

زمانی که بیت‌کوین در کشور ژاپن قانونی شد. در عرض یک شبانه‌روز قیمت بیت‌کوین ۲ درصد افزایش پیدا کرد و این روند در طول دو ماه ۱۶۰ درصد افزایش قیمت داشت.

در کشور چین نیز با تصمیم قانون‌گذاران برای تعطیل کردن چندین صرافی که به تبادل بیت‌کوین مشغول بودند و ممنون کردن ارائه کوین‌های نوپا. در عرض یک شبنه‌روز قیمت بیت‌کوین ۲۹ درصد کاهش پیدا کرد.

حکمرانی هوشمندانه بیت کوین

غیر متمرکز و پراکنده بودن بیت کوین درست است اما در برخی مواقع لازم است که در مورد برخی مسائل مثل نحوه کار و تکامل و تحول بیت‌کوین تصمیم‌گیری شود. این مسئله نیز بر قیمت بیت‌کوین یک امر تاثیرگذار است. با ادامه بررسی مهمترین عوامل موثر بر قیمت بیت کوین همراه بست کوین باشید…

نرم‌افزاری که برای تایید تراکنش‌های بیت‌کوین نیاز است به وسیله‌ی توسعه‎دهندگان ایجاد می‌شود و توسط استخراج‌کنندگان اجرا و اداره می‌شود.

وقتی بخواهند نام نرم‌افزاری که در استراخ و تصدیق و تائید تراکنش‌ها لازم است را تغییر دهند، توسعه‌دهندگان نیازمند به رضایت بیشتر از ۵۰ درصد از شبکه جهانی استخراج‌کنندگان هستند، و زمانی که آن‌ها بتوانند رضایت و حمایت بیشتر از ۵۰ درصد را دریافت کنند می‌توانند یک انشعاب و کانال جدید به وجود آورند.

در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷، بیت‌کوین دچار یک انشعاب سخت شد. رمز ارز جدیدی به نام bitcoin cash ایجاد شد و در بین تمام دارندگان بیت‌کوین تقسیم شد. نرم‌افزار بیت‌کوین قادر بود پردازش ۳۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد یعنی ۴ برابر بیشتر…

در ضمن با این وجود افرادی که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین هستند برنامه‌نویس نبوده و یا حتی نمی‌دانشتند که انشعاب مستلزم چیست. قبل از انشعاب دوره‌ای به نام دوره شک و تردید وجود داشت و پس از این دوره یک دوره سریع افزایش وجود قیمت وجود آمد.

از زمان ایجاد BITCOIN CASH تاکنون تلاش‌های دیگری در جهت انشعاب برای ایجاد Bitcoin Gold صورت گرفته است.

اگر چه می‌توانیم این چهار عامل را به عنوان عوامل تاثیرگذار در روند قیمت بیت‌کوین در طول حیات کوتاهش احتساب کنیم، اما این تکنولوژی، تجربی و نوسانی است و هنوز در حال تغییر و توسعه می‌باشد.

در بلند مدت احتمال دارد که بنا به دلایل دیگری، پذیرش آن در میان سرمایه گذاران بیشتر شود. به عنوان مثال، بیت کوین بر خلاف تمامی ارزهای رسمی ممالک، ضد تورمی و انقباضی (deflationary) است. چرا که به دلیل محدود بودن تولید تعداد کل بیت کوین ها برای همیشه و همچنین میزان تولید آن ها، قدرت خرید با بیت کوین در طول زمان افزایش می یابد.

این تفاوت قابل توجهی با ارزهایی مانند دلار استرالیا دارد. چون اگر ارزهای ملی را در زیر تخت خود ذخیره کنید، رفته رفته و در طول زمان بی ارزش خواهند شد.

برای سایر سرمایه گذاران، نوسان قیمت بیت کوین باعث ایجاد یک محیط تجاری خوب می شود (به عنوان مثال، بسیاری از نوسانات قیمت، فرصت های خرید و فروش را فراهم می کند) شما می توانید صحت این امر را در مقایسه بیت کوین با طلا مخصوصاً در این ۲ ماه اخیر ببینید و قضاوت کنید.

همچنین بیت کوین می‌تواند به دلیل عدم تنظیم مقررات آن در عرضه و داشتن مزایای زیادی در مقایسه با برخی از ارزهای ملی، یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد، چرا؟ چون اولاً جهانی است، ثانیاً به تولید ارزها توسط بانک های مرکزی گره نخورده، به راحتی قابل انتقال از میان مرزها است و همچنین متحمل هزینه های قابل توجه تراکنش و هزینه‌ های اداری پرداختی به بانک‌ها، بازارهای ارز و داد و ستدکنندگان مالی نمی‌شود.

در ضمن باید به این نکته نیز اشاره کرد که چون بیت‌کوین یک بازار یا شیوه‌ی نسبتا نوین و جدید است، خریداران بیت کوین همیشه باید توجه کنند که هیچ ساز و کار ریاضیاتی برای پیش‌بینی چگونگی عملکردش در آینده ندارد. بنابراین پیشنهاد ما این است که بیش‌تر از چیزی که می‌توانید از پسش برآیید در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری نکنید.

با ۴ مورد از مهمترین عوامل موثر بر قیمت بیت کوین آشنا گشتید، حال وقت آگاهی‌های بیشتر و عمیق‌تر است، در ادامه مطلب نیز با ما همراه باشید…

کتاب پول دیجیتال
کتاب پول دیجیتال

قطعاً شما هم مثل میلیون‌ها نفر علاقه‌مند به آشنایی هرچه بیشتر با دنیای ارزهای دیجیتال هستید، اما سرمایه گذاری در پول‌های دیجیتال بدون آگاهی و دانش کافی، چیزی جز ریسک و ضرر در پی نخواهد داشت. بدین منظور بست کوین کتابی کاملاً اختصاصی در زمینه آموزش پول‌های دیجیتال فراهم آورده تا صورت کاملاً آسان و قدم به قدم، با این دنیا آشنا شده و آگاه به مسائل آن شوید…

در این کتاب الکترونیکی که توسط بست کوین، بعد از چندین ماه تلاش و تحقیق، برای شما آماده شده است، همه‌ی مراحل آموزشی و ترفندهای لازم، بصورت تصویری و قدم به قدم تدوین و نوشته گشته است و شما بدون شک به یک راه بدون محدودیت درآمد وارد خواهید شد… این روش سال‌هاست که امتحان خود را پس داده و افراد بسیار زیادی را از این رو به آن رو کرده است. در ایران شما جزء اولین‌های این راه خواهید بود پس فرصت را از دست ندهید…

کتاب پول دیجیتال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *